Årsboken

Varje år ger Idrotts Museets Vänner ut boken "Skånsk Idrottshistoria". Skånska idrottsjournalister uppmärksammar idrottshistoriska begivenheter från vår del av världen.Vi försöker att scanna över hela det idrottsliga fältet. Vill gärna publicera material som täcker hela Skåne och bägge könen.
Längst ned på denna sidan hittar du ett index över det material som har varit infört i årsböckerna sedan vi startade.

Årsboken 2023

Du kan köpa årsboken via den här länken  
https://15613.shop.textalk.se/skansk-idrotts-historia-2023

Årsboken 2022

Ur årsboken 2022 hittar vi:
Jägersrobasen Calle Holmgren - av Peter Kastensson
Åke Hjerpe  av Ulf R Johansson
Eos och Malbas har utmanat i toppen - av Max Wiman
Lasse Twetman och Friskis av Bo Hultén
Flyinges långa tradition av hästkunskap  av Anders Engman
Bengt Madsens bygge står stadigt av Ole Törner
SK Hakoah av Arne Järtelius
Randigt 50 års jubileum - av Åke Jönsson
Simklubben Ran av Bo Hultén
Förste MFFaren i landslaget Roger Gottfridsson
Babykedjan - av Håkan Malmström
Parkstafetten 1952-1992 av Magnus Månsson
Vejbyslätts IF av Lars Carlsson
Frukostmöten av Bo Hultén och Roger Gottfridsson
Avlidna skånska idrottprofiler

Köp Årsboken 2022 (klicka på länken nedan)

Kira förlag - Skånsk idrotts historia 2022 (textalk.se)

Årsboken 2021
Årsboken 2020
Årsboken 2019
Årsboken 2018
Årsboken 2017
Årsboken 2016
Årsboken 2015
Årsboken 2014
Årsboken 2013
Årsboken 2012
Årsboken 2011
Årsboken 2010
Årsboken 2009
Årsboken 2008
Årsboken 2007
Årsboken 2006
Årsboken 2005
Årsboken 2004
Årsboken 2003
Årsboken 2002
Årsboken 2001

Index

Nedan hittar du ett index på alla Årsböckernas innehåll från 2001 - 2022

Eva Twedberg i gamla Aurahallen. Malmö

Amerikansk fotboll
Lugi 2012

Badminton
Officerssporten som blev folksport 2001
Fossto, Håkan 2015
Jönsson, Bertil (även fotboll) 2010
Lim Xiao Qing (Kihlström) 2018
Persson, Kjell 2006
Twedberg, Eva 2011, 2020
Lugi 2012
Malmö FF 2010

Bandy
IFK Malmö 2021

Bangolf
Fredriksson, Kjell 2010

Basketboll
Basketboll, Skåne 2005
EOS 2022
Mikulowski, Jan 2014
Lugi 2012
MALBAS 2022
ÄLI-Basket 2020

Bil- och motorsport
Kristianstads GP 2003
Saxtorps storhetstid 2011
Rosqvist, Evy 2010, 2015
Sjöberg, Torsten 200

Bordtennis
Bordtennis, Skåne 2004
Bordtennis, Trelleborg 2005
Ollén, Gunnar 2001
Eriksdals AIK 2012
Eslövs AI 2008
Lugi 2012
Malmö FF 2010
Trelleborgs BTK 2018
Troya BK 2011


Bowling
Skånsk bowlings historia 2010
Hansson, Per Albin 2006
BK La Visite 2018
Malmö FF 2010


Boxning
Benet, Jacques 2002, 2020
Nilsson, John 2004
GAK Enighet 2017
Lugi 2012

Bridge
Malmö FF 2010


Brottning
Ahlgren, Anders 2012
Freij, familjen 2002
Freij, Gustav 2008
Freij, Leif 2011
Glans, Gunnar 2004
Ljungbäck, Benni 2019
Månsson, Laroy (även flygsport) 2008
Mårtensson, Frithiof 2001
Nilsson, Karl-Erik 2007, 2013
Nyström, Bertil 2010, 2011
Palm, Viking 2008
Richthoff, Johan 2008
Tallroth, Roger 2021
Schoug, Börje 2012
Sjöstedt, Thure 2018
Skiöld, Lars-Erik 2015
Westergren, Carl 2003
Eslövs AI 2008
GAK Enighet 2017
IK Sparta 2004, 2005
Klippans BK 2002
Ängelholms BK 2017

Foto: Eric Jeppsson / Malmö Museer

Budo/kampsport
GAK Enighet 2017

Bågskytte

Skånskt bågskytte 2016
Andersson, Jan-Erik 2016
Andersson, Jonas 2016
Andersson, Lennart 2016
Andersson, Liselotte 2016

Casting
Skånsk casting 2015

Cykel
Andersberg, CG (även OS) 2014
Andersson, Sture 2001, 2006
Dahlbom, Herbert 2009, 2013
Nilsson, Gunnar 2009
Nilsson, Sven-Åke 2014
Världsmästaren från Tomelilla 2001
Klubben Cyklisten 2021
Malmö Velocipedklubb 2007

Dragkamp
Lugi 2012

Dövidrott
Lindsjö, Christer 2012

Flygsport
Ax, Göran 2001
Månsson, Laroy (även brottning) 2008

Foto Otto Ohm Idrottsmuseet

Fotboll
Billesholms GIF 2019
Borstahusens BK 2021
Bromöllas alla fotbollsföreningar 2017
Burlövs alla fotbollsföreningar 2018
Eslövs alla fotbollsföreningar 2019
IFK Klagshamn 2021
Kristianstads alla fotbollsföreningar 2017
Kävlinges alla fotbollsföreningar 2018
Landskrona BOIS 2022
Lommas alla fotbollsföreningar 2018
Lunds alla fotbollsföreningar 2018
Lunds BK 2020
Landskronas alla fotbollföreningar 2019
Malmös alla fotbollsföreningar 2014
BK Olympic 2020
BK Rönne 2021
Simrishamns alla fotbollsföreningar 2016
Sjöbos alla fotbollsföreningar 2016
SK Hakoah 2022
Skurups alla fotbollsföreningar 2015
Staffanstorps alla fotbollsföreningar 2018
Svalövs alla fotbollsföreningar 2019
Svedalas alla fotbollsföreningar 2015
Sösdala IF 2021
Tomelillas alla fotbollsföreningar 2016
Trelleborgs alla fotbollsföreningar 2015
Vejbyslätts IF 2022
Vellinges alla fotbollsföreningar 2016
Ystads alla fotbollsföreningar 2016
Östra Göinges alla fotbollsföreningar 2017
Damfotboll, Skåne 2003
Damfotboll, Skabersjö IF 2004
Fotbollshistoria, Landskrona 2005
Malmös första turnering 2011
Publik, Landskrona IP 2009
Skånecupen 50 år 2015
Söderslättscupen 2009
VM 1958 2008, 2009
YA-cupen 2006, 2008
Åke och hans fotbollsvärld (Åke Jönsson) 2008

Personer inom fotbollen
Ahlberg, Lars-Erik 2011
Andersson, Björn 2020
Andersson, familjen (fotboll) 2016
(Familjen Andersson, handboll) 2014
Andersson, Erik 2014
Andersson, Daniel 2016
Andersson, Lasse 2008
Andersson, Ove 2005
Andersson, Patrik 2016
Andersson, Roy 2016
Arnshed, Rolf 2016
Aronsson, Mats 2014
Ask, Efon 2007
Bengtsson, Georg 2013
Blomberg, Inge 2017
Bunke, Torsten 2004
Cavalli-Björkman, Hans 2017
Christensson, Henry 2010
Dahan, Jack 2015
Dahl, Albin 2011
Dahl, Harry 2011
Danielsson, Inge 2008
Ek, Walle 2022
Eliasson, Sverker 2014
Espling, Sven 2008
Filippini, Gino 2018
Franck, Carl-Johan 2007
Frennstedt, Thorsten 2020
Granbom, Krister 2011
Hansson, Bo 2019
Harrysson, Hans 2011
Henriksson, Per H (Gislövsdals IK) 2011
Hjerpe, Åke 2022
Hjertsson, familjen 2002
Hjertsson, Kjell 2022
Jeppsson, Håkan 2019
Jönsson, Allan 2005
Jönsson, Bertil (även badminton) 2010
Karlsson, Allan 2018
Koch, Nils Axel 2021
Kristensson, Krister 2014
Lantz, Börje 2010
Larsson, Bo 2010, 2011
Larsson, Henrik ”Henke” 2018
Levin, Jacob 2017
Lindberg, Sigge 2005
Lindskog, Bengt 2003
Lindstedt, Carl-Erik (även friidrott) 2018
Lundahl, Harry (även journalistik) 2002
Magnusson, Hans 2016
Malm, Otto ”Petter” 2013
Nilsson, Andreas 2001
Nilsson, Bo 2015
Nilsson, Gustaf 2022
Nilsson, Rolf 2012
Nilsson, Stellan 2022
Palmér, Calle 2006,2008
Persson, Eric 2004
Persson, Gunnar 2006
Persson, Hasse 2005
Pettersson, John ”Bill” 2003
Prahl, Tom 2016
Pålsson, Anders 2006
Rydell, Ingvar 2009, 2022
Schwarz, Stefan 2017
Sjöström, Hasse 2015
Stenberg, Boris 2009
Sunne, Stig 2005
Svensson, Kalle 2008
Svensson, Lona 2006
Svensson, Nils (Färingtofta IK) 2003
Svensson, Nils “Nisse” (Landskrona BoIS) 2014
Svensson, Sven-Ove 2018
Szepanski, Dag 2013
Tapper, Börje 2022
Thern, familjen 2018
Thern, Bo 2018
Thern, Jonas 2018
Thern, Simon 2018
Torstensson, John 2022
Wenehed, Ingvar 2016
Wikdahl, John 2004
Åberg, Kurt 2019
Öberg, Prawitz 2010

Klubb i fotbollen
Arlövs BI 2009
Asmundtorps IF 2015
Engelholms IF 2011
Furulunds IK 2010
Gislövsdals IK 2011
Helsingborgs IF 2006,2007
Höganäs BK 2013
IFK Knislinge 2018
IFK Kristianstad, allsvenskt kval 2010
IFK Trelleborg 2010
IFK Trelleborg, dam 2011
Ifö Bromölla IF 2001
Kvarnby IK 2006
Kvidinge IF 2013
Kävlinge GIF 2018
Landskrona BoIS 2015, 2018
Lugi 2012
Lunds BoIS 2008
Löberöds IF 2006
Malmö FF 2007, 2010, 2011,2018
Malmö FF, dam 2010
Minnesbergs IF 2016
Rosengårdsstadens BoIF 2010
Råå IF 2021
Svedala IF 2008
Tomelilla IF 2017
Trelleborgs FF 2006, 2018
Tängelsås IF 2006
Väsby FK 2003
Winnö IF 2014

Skåningar på högsta fotbollsnivå, del 1 2006
Skåningar på högsta fotbollsnivå, del 2 2007
Skåningar på högsta fotbollsnivå, del 3 2008
Skåningar på högsta fotbollsnivå, del 4 2009
Skåningar på högsta fotbollsnivå, del 5 2010
Skåningar på högsta fotbollsnivå, del 6 2011
Skåningar på högsta fotbollsnivå, del 7 2012
Skåningar på högsta fotbollsnivå, del 8 2013
Skåningar på högsta fotbollsnivå, del 9 2014
Skåningar på högsta fotbollsnivå, del 10 2015
Skåningar på högsta fotbollsnivå, del 11 2016
Skåningar på högsta fotbollsnivå, del 12 2017
Skåningar på högsta fotbollsnivå, del 13 2018

I Bertil Sibergers artikelserie ”Skåningar på högsta
fotbollsnivå” finns kortare porträtt av:
2006: Axel ”Massa” Alfredsson, Nils Axelsson, Charles
Brommesson, Lennart Bunke,Torsten Bunke, Albin Dahl,
Knut ”Buckla” Hansson, Knut Kroon, Sigge Lindberg,
Erik Nilsson, Nils Rosén, John Torstensson

2007: Ingvar Gärd, Egon ”Todde” Jönsson, Erik Nilsson,
Stellan Nilsson, Calle Palmér, Kjell Rosén, Ingvar Rydell,
Kalle Svensson.

2008: Sylve Bengtsson, Sven Hjertsson, Eric Persson, Hans
Persson, Sune ”Grus”Sandbring, Nils-Åke ”Kajan” Sandell,
Sven-Ove Svensson, Henry Thillberg.

2009: Jan Ekström, Tore Svensson, Prawitz Öberg.

2010: Ingvar Svahn, Bertil ”Klumpen” Nilsson, Bo Larsson, Lars Granström.

2011: Anders Svensson, Inge Danielsson, Hans Selander,
Rolf ”Tejpen” Björklund, Bertil Elmstedt, Krister Kristensson, Claes Cronqvist.

2012: Curt Olsberg, Staffan Tapper.

2013: Björn Andersson, Roland Andersson, Roy Andersson,
Jörgen Augustsson, Thomas Sjöberg, Anders Linderoth,
Ingemar Erlandsson, Göran hagberg, Hasse Borg, Anders
”Puskas” Ljungberg, Magnus Andersson.

2014: Tore Cervin, Kent Jönsson, Jan Möller, Robert Prytz.

2015: Thomas Sunesson, Björn Nilsson, Lars “Lasse” Larsson, Mats “Masse” Magnusson.

2016: Anders Palmér, Leif Engqvist, Roger Ljung, Jonas
Thern, Martin Dahlin, Joakim Nilsson, Roland Nilsson,
Håkan Lindman, Sven Andersson.

2017: Stefan Schwarz.

2018: Henrik “Henke” Larsson
(Flertalet av dessa spelare finns inte med under rubriken
”Personer”

Löpning på Malmö IP 1940-tal - foto: Otto Ohm Idrottsmuseet

Friidrott
54 år med skånsk friidrott 2006
Althin, Ulla-Britt 2012
Attervall, Lennart 2005, 2018
Bruch, Ricky 2011
Cronholm/Onsö, Stina 2013
Dahl, Richard (även journalistik) 2016
Ekholtz. Margareta 2015
Henriksson, Gunnar ”Wade” 2009
Hägg, Gunder 2002
Liljekvist, Hans 2006,2011
Lindstedt, Carl-Erik (även fotboll) 2018
Ljungberg, Bo 2005
Löfgren, Sven-Åke, Margaretha, Mats, Patrik 2015
Magnusson, Emil 2009
Malmros, Björn 2009
Parkstafetten 2022
Persson, Tommy 2020
Persson, Ture 2020
Petersson, Alf 2012
Strand, Lennart 2003, 2007
Strandberg, Lennart 2002, 2005
Ståhl, Kjell-Erik (även orientering) 2009
Thomasson, Sigurd (även journalistik) 2005
Tjörnebo, Gunnar 2016
Tånnander, Kjell 2008, 2014
von Wachenfeldt, Torsten (även journalistik) 2010
Warngård, Fred 2005

IFK Knislinge 2018
IFK Malmö 2010
IFK Trelleborg 2010
Lugi 2012
Malmö AI 2008
Ängelholms IF 2021
Fäktning
Drakenberg, Hans 2016
Edling, Rolf 2013
Nordholm, Knut 2007
Lugi 2012
Malmö Polismäns GIF 2012
MF1919 2019

Handboll i Kristianstad 1930-tal foto: Otto Ohm Idottsmuseet
Golf
Sporten för kungar, grevar och baroner 2002
Rydbeck, Carl 2007
Falsterbo GK 2009
Lugi 2012
Liv Wollin 2019

Gymnastik
Lingvallen 2003
Uppvisningstruppen i OS 1936 2003
Nordin-Hallqvist, Hjördis 2010
GF Idrott 2010
GF Ling 2013
Lugi 2012
Lunds Kvinnliga GF 2001, 2008
Malmöflickorna 2004
Trelleborgs GF 2014
Ängelholms GF 2019

Gång

Gången i Skåne 2011
Hindmar, Lars 2003

Handboll
Andersson, familjen 2014
Andersson, Mattias 2014
Andersson, Thomas 2014
Björnung, Stig 2015
Danielsson, Uno 2007
Fridén, Evald 2012
Holmqvist, Staffan 2010
Janerstam, Thorild 2003
Jönsson, Kjell 2009
Kastrup, Tryggve (även orientering, scouting) 2001
Moberg, Åke (även militär femkamp) 2005,2009
Nilsson Green, Carin (även OS) 2014
Nilsson, Rolf 2012
Nilsson, Sven ”Sjöman” 2001
Pettersson, Ove 2011
Sjunnesson, Evert 2006
Tobiaeson, Gunnar 2009
Wadmark, Curt 2006
H 43 2003
HS Sierra 2015
IFK Kristianstad 2015
IFK Lund 2002
IFK Trelleborg 2010, 2018
Lugi 2012
Malmö FF 2010
Stavstens IF 2018
Ystads IF 2008
Ystad, handbollsstaden 2007

Hästsport
Brodda Stuteri 2015
Jägersro 2002, 2003, 2007
Svenskt Derby 100 år 2017
Bengtsson, Birger 2012
Dieden, Johan 2018
Falsterbo Horse Show 2021
Flyinge stuteri 2022
Helsingborgs Fältrittklubb 2020
Holmgren, Calle 2022
Kolgjini, Familjen 2019
Mattsson, Anshelm 2021
Müller, Christian Lauritz 2003
Pettersson, Bröderna 2020
Schoug, Calle 2016
Ståhle Axel 2021
Takter, Bo William 2013
Thelning, Åke 2021
Åberg, Hugo 2014
Hockey på tidigt 50-tal Foto: Otto Ohm / Malmö Museer

Innebandy
Lugi 2012


Ishockey
Koch, Nils Axel 2021
Lindström, Folke 2002
Olofsson, Kjell 2011
IK Pantern 2011
Landskrona BoIS 2020
Malmö FF 2010
Malmö IF/Malmö Redhawks 2016
Rögle BK 2004
Skånska ishockeyklubbar 2011
Tyringe SOSs 2012
Åberg, Kurt 2019


Judo
Lugi 2012


Kanot
Sörös, Geza 2017
Malmö KK 2006, 2017
Landhockey
Lugi 2012


Militär femkamp/mångkamp
Moberg, Åke (även handboll) 2005, 2009
Södra Skåningarnas SKIF 2010
Modern femkamp
Lugi 2012


Orientering
Orienteringens utveckling 2002
O-Ringen i Skåne 2001
Andersson, Arvid (även skolidrott) 2014
Bengtsson, Peo 2012
Bohman, Nils 2006
Ek, Yngve 2007
Kastrup, Tryggve (även handboll, scouting) 2001
Ståhl, Kjell-Erik (även friidrott) 2009
Lugi 2012
OK Pan, damer 2007


Ridsport
Skåne är centret 2001


Rodd
Landskrona RK 2002
Lugi 2012
Malmö RK 2012


Rugby
Rugbyn i Skåne 2009
Lugi 2012
Pingvin RC 2018


Segling
Helsingborgs SS 2011
Malmö SS 2004

SM i simning Malmö 1944 - Erik Bergvall delar ut priser. Foto: Otto Ohm / Idrotttsmuseet

Simning
Simlandskampen över Sundet 2007
Skånska simolympier 2021
Öresundssimningen 1913 2013
Ahlström, Ingrid 2016
Akej, Gustaf (Öresundssimning) 2006
Anderson, Tord (simhopp) 2017
Andersson, Maj-Britt 2006
Andersson, Olle 2018
Bauer, Sally 2002,2005
Buhre, Birger (även journalistik) 2006,2016
Gellberg, Leif 2018
Hanson, Birte (simhopp) 2014
Ingers, Ingeborg ”Kickan” (simhopp) 2005
Jonsson, Gunilla 2015
Larsson, Gunnar 2012
Larsson, Karin, Kristina och Gunnar 2005
Larsson, Karin och Kristina 2010
Lindsjö, Ulla Christina 2016
Nilsson, Marie 2016
Nordin, Eva 2016
Nyström, Ann Kristine 2016
Persson, Bertil 2006
Samuelsson, Agneta 2016
Sandgren. Lisbeth 2017
Sjöström, Marianne 2016
SK Ran 2022
Skånsk simning 2020
Stridh, Marianne 2016
Sätherström, Evy 2016
Thidholm, Gisela 2007, 2010
Thorn-Johnsson, Ulla 2016
Westesson, Margareta 2009
Helsingborgs S 2007
Lugi 2012
Malmö S 2016
Trelleborgs SS 2018
Ystads SS 2008
Ängelholms SS 2016


Skidor
Lugi 2012


Skolidrott
Skolidrott, Skåne 2001
Andersson, Arvid (även orientering) 2014
Fristedt, Sten (med flera idrotter) 2007
S:t Petri skolas Idrottsförening 2010

Skyttesport
Skytte, Lund 2013
Skanåker, Ragnar 2004, 2017
Höörs Skytteförening 2001


Sportdykning
Skånsk undervattensorientering 2013
Trelleborgs Sportdykarklubb (UV-rugby) 2018
Trelleborg UV-Rugbyförening 2018

 
Squash
Squashen i Skåne 2013
Lugi 2012


Tennis
Båstadstennisen 2002, 2005, 2006
Davis Cup 2006
Lundquist, Catarina 2007
Pernfors, Mikael 2007
Helsingborgs TK 2013
Johansson, Torsten 2020
Löfdahl, Helge 2021
Lugi 2012
Malmö FF 2012
Sundström, Henrik 2021
Trelleborgs Tennisklubb 2019
Tyngdlyftning
Kjellander, Krister 2011
Sörby BoIS 2011


Varpa
Varpasporten, Skåne 2014


Vattenpolo
Skånsk vattenpolo 2018
Andersson, Olle 2018
Trelleborgs SS 2018

 
Volleyboll
Volleyboll, Skåne 2007
Engelholms Volleybollsällskap 2019
Lugi 2012

Birger Buhre och Bengt Bedrup

Frisksport
Skånsk historia 2010
Skånes Idrottsförbund
100 år 2008
Mårtensson, Nils 2009


Journalister
Andersson, ”GeBe” 2003
Buhre, Birger (även simning) 2006, 2016
Dahl, Richard (även friidrott) 2016
Hansson, Sven 2001
Holmberg, Walle 2018
Lundahl, Harry (även fotboll) 2002
Stenfeldt, Cars 2018
Thomasson, Sigurd (även friidrott) 2005
von Wachenfeldt, Torsten (även friidrott) 2010

Ledare/funktionärer
Anderberg, CG (cykel, OS) 2014
Andersson, Arvid (orientering, skolidrott) 2014
Andersson, Lasse (fotboll) 2008
Arnshed, Rolf (fotboll) 2016
Ask, Efon (fotboll) 2007
Bengtsson, Peo (orientering) 2012
Björnung, Stig (handboll) 2015
Blomberg, Inge (fotboll) 2017
Buhre, Birger (simning) 2006, 2016
Cavalli-Björkman, Hans (fotboll) 2017
Dieden, Johan (trav) 2018
Drakenberg, Hans (fäktning) 2017
Eliasson, Sverker (fotboll) 2014
Filippini, Gino (fotboll) 2018
Fossto, Håkan (badminton) 2015
Fridén, Evald (handboll m m) 2012
Fristedt, Sten (skolidrott m m) 2007
Harrysson, Hans (fotboll) 2011
Hedeman-Gade, Wilhelm (cykel m m) 2014
Henriksson, Gunnar ”Wade” (friidrott) 2009
Henriksson, Per H (Gislövsdals IK, fotboll) 2011
Holmqvist, Staffan (handboll) 2010
Janerstam, Thorild (handboll) 2003
Jönsson, Allan (fotboll) 2005
Jönsson, Bertil (badminton m m) 2010
Karlsson, Allan (fotboll) 2018
Kastrup, Tryggve (scouting m m) 2001
Kjellander, Krister (tyngdlyftning) 2011
Kristensson, Krister (fotboll) 2014
Larsson, Henrik ”Henke” (fotboll) 2018
Lindstedt, Carl-Erik (fotboll) 2018
Lindström, Folke (ishockey) 2002
Lundahl, Harry (fotboll) 2002
Madsen, Bengt (fotboll) 2022
Magnusson, Hans (fotboll) 2016
Mikulowski, Jan (basket) 2014
Müller, Christian Lauritz) (trav) 2003
Mårtensson, Nils (Skånes IF m m) 2009
Nilsson, Bo (fotboll) 2015
Nilsson Green, Carin (handboll, OS) 2014
Nilsson, Sven ”Sjöman” (handboll) 2001
Ollén, Gunnar (bordtennis) 2001
Olofsson, Kjell (ishockey) 2011
Persson, Eric (fotboll) 2004
Persson, Gunnar (fotboll) 2006
Persson, Kjell (badminton) 2006
Pettersson, John ”Bill” (fotboll) 2003
Prahl, Tom (fotboll) 2016
Schoug, Börje (brottning) 2012
Sjunnesson, Evert (handboll) 2006
Sjöström, Hasse (fotboll) 2015
Skiöld, Lars-Erik (brottning) 2015
Stenberg, Boris (fotboll) 2009
Sunne, Stig (fotboll) 2005
Svensson, Nils, Färingtofta IK (fotboll) 2003
Svensson, Nils ”Nisse” –
Landskrona BoIS (fotboll) 2014
Sörös, Geza (kanot) 2017
Thern, Bo (fotboll) 2018
Thern, Jonas (fotboll) 2018
Thyrén, Johan C W (Lugi) 2009
Tobiaeson, Gunnar (handboll) 2009
Twetman, Lasse (Friskis&Svettis) 2022
Tånnander, Kjell (friidrott) 2008, 2014
Wadmark, Curt (handboll) 2006
Wenehed, Ingvar (fotboll) 2016
Åberg, Kurt (Ishockey, fotboll) 2019


Idrottsutveckling/övrigt
Bingots historia 2011
Citius – Altius – Fortius 2001
Godtemplarlogen i Oxie 2016
Idrottsmärket (IFK Malmö) 2013
Malmökängan 2005
Motion 2015
Sportkläder 2005
VM-fotbollen 1958 2009
Kultur
Konst och idrott hör också ihop 2003
Lagen i våra hjärtan
(ur Rekord-Magasinet) 2001, 2002, 2003, 2004
Broman, Sten 2001
Garland, Jan-Erik ”Rit-Ola” 2005
Ohm, Otto 2001
Sebastian, (Yngve Sebastian Olsson) 2004
Sten, Anders 2006
Wahl, Ove 2004

Rundtursmedaljen/Skåneguldet
Skåneguldet 1 – Historia, 1934-1938 2005
Skåneguldet 2, 1939-1943 2006
Skåneguldet 3, 1944-1948 2007
Skåneguldet 4, 1949-1953 2008
Skåneguldet 5, 1954-1958 2009
Skåneguldet 6, 1959-1963 2010
Skåneguldet 7, 1964-1969 2011
Skåneguldet 8, 1970-1972 2012
Skåneguldet 9, 1973-1974 2013
Skåneguldet 10, 1975 2014
Skåneguldet 11, 1976 2015
Skåneguldet 12, 1977 2016
Skåneguldet 13, 1978 2017
Skåneguldet 14, 1979, 1995 2018
Skåneguldet 15, 1980 2019
Skåneguldet 16, 1981 2020
Skåneguldet 17, 1984 2021























.

Den här sidan läses bäst på telefoner och datorer. Inte optimerad för läsplattor.